Blogmas dzień 2 | Planowanie.

Obojętnie czy święta spędzasz u mamy, babci, teściowej, ciotki, chłopaka czy całkowicie sama ze sobą, czy co najwyżej z kotem, to warto jest sobie wszystko dobrze rozplanować. Sama nie lubię budzić się z ręką w nocniku, bez prezentów na dzień przed wigilią i bez pomysłu na to co upiec czy ugotować na święta. Dlatego dzisiaj proponuję racjonalne rozplanowanie sobie i rozłożenie w czasie wszystkich obowiązków czy przyjemności (jak np. pakowanie prezentów może okazać się przyjemnością).


Planowanie rozłożyłam na trzy czynniki po trzy punkty. To co musimy zaplanować, żeby wszystko sprawnie poszło to: wydatki, prezenty i czas. Jeśli jakoś to ogarniemy, to nie musimy obawiać się o chaos w naszym domu i życiu ;)


1. Sprawdź swoje konto, przelicz pieniądze w skarbonce i zastanów się dobrze i racjonalnie - ile możesz wydać, żeby w przyszłym miesiącu nie żyć tylko o chlebie i wodzie.

2. Zrób listę rzeczy, które koniecznie potrzebujesz. Czy jest to choinka, nowe światełka, prezenty czy też lista produktów spożywczych, które są niezbędne do wykonania potraw na świąteczny stół. Przelicz ile będzie to wszystko kosztować. Jeśli za dużo w stosunku do tego ile możesz sobie pozwolić, to bez skrupułów skreśl kilka najmniej potrzebnych pozycji.

3. Nie wydawaj wszystkich planowanych oszczędności od razu. Zostaw sobie jakąś kwotę na "czarną godzinę". Może się okazać, że pies przewróci choinkę i w wigilię będziesz musiała dokupić komplet bombek. Awaryjna kwota może Cię poratować w sytuacji nagłej, kryzysowej.


1. Masz jeszcze około 20 dni na zakup prezentów. Dla jednych to mało, a dla innych dużo czasu. Obojętnie do której grupy należysz, pomyśl już o prezentach. Zrób sobie listę osób, które chcesz obdarować. Później pomyśl indywidualnie o każdej osobie i wypisz po kilka propozycji prezentów dla każdego. Zawsze może być tak, że nie znajdziesz danej rzeczy, a wtedy warto jest mieć jeszcze jakąś inną opcję na liście.

2. Kupując prezenty zastanów się, czy będąc na miejscu osoby dla której jest prezent ucieszyłabyś się z takiego podarunku. Jeśli masz wątpliwości, to nie kupuj tego prezentu. Poszukaj czegoś lepszego, co Cię na pewno zadowoli. Lepiej jest włożyć w to więcej czasu i serca niż obdarować bliskich czymś kiczowatym, na "odczep się".

3. Pakowania prezentów nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Istnieje ryzyko, że w końcu zapomnisz o zapakowaniu ich i nie mając czasu wrzucisz je do byle jakich torebek prezentowych (nie, żebym miała coś przeciwko torebkom). Ładnie opakowane prezenty cieszą oko i robią dobre pierwsze wrażenie.


1. Dobrze rozplanowany czas to połowa sukcesu. Dzięki temu unikniesz bieganiny, stresu i popłochu, że o czymś zapomnisz. Złap za kalendarz i wpisz sobie kiedy będziesz piec pierniczki (pamiętaj, że to możesz zrobić wcześniej, bo pierniczki lubią leżakować). Musisz przygotować dania na kolację wigilijną? Uszka do barszczu, czy też pierogi z kapustą możesz nalepić wcześniej i zamrozić. Zaplanuj wypad na zakupy odpowiednio wcześnie, bo przed samymi świętami w sklepach panuje chaos i są ogromne kolejki.

2. Nie zapominaj także o tym, żeby odpocząć. Czas na odpoczynek jest również bardzo ważny. Jeśli go nie uwzględnisz, to w święta zamiast cieszyć się i rozkoszować atmosferą będziesz zmęczona i przybita. Koniecznie pamiętaj o sobie i o tym, żeby znaleźć chwilę dla siebie na relaks i odpoczynek.

3. Sprzątanie dla wielu gospodyń jest nieodłącznym elementem przygotowań do świąt. A gdyby tak zrezygnować z generalnych porządków i ten czas poświęcić na coś przyjemnego? Rozłóż sprzątanie nieco w czasie, część obowiązków zostaw sobie na później. Wiąże się to z punktem drugim i zmęczeniem, a tego chyba nie chcemy???

Komentarze

 1. Ja o prezentach zawsze myślę wcześniej :). Drażnią mnie zakupy na ostatnią chwilę + to, że lubię mieć wcześniej wszystko zaplanowane :).

  OdpowiedzUsuń
 2. ja uwielbiam sprzątać na święta :D!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam od wczoraj Twojego bloga ;)

  www.charlie-malcolm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy